На жіночому чемпіонаті Європи з волейболу настала найгарячіша пора – плей-оф. Сьогодні наші дівчата зіграють в 1/8 фіналу зі збірною Чехії. Це буде матч на «успішність» виступу на змаганнях (на «нормальність» вже напрацювали). Побажаємо успіху нашим дівчатам!
Євро-2023 з волейболу (жін). Прев’ю
А вже сьогодні стартує Чемпіонат Європи з волейболу серед чоловічих команд, на який у нас дуже великі сподівання.
Турнір: чемпіонат Європи з волейболу серед чоловічих команд (CEV EuroVolley 2023 – Men). Проводиться раз на два роки.
Час проведення: 28 серпня — 16 вересня.
Місце проведення: Італія, Болгарія, Північна Македонія, Ізраїль.
Нагадаю, що Україна мала бути співгосподарями цьогорічного Євро, а матчі нашої групи проходити на запорізькій арені «Юність». Але через повномасштабну війну проти росії ми втратили це право.
На заміну нам у жовтні 2022-го року четвертим господарем змагань визвався стати Ізраїль. Але що цікаво: у липні 2023-го CEV (або ЄКВ – європейська конфедерація волейболу) ухвалила безпрецедентне рішення виділити 1,5 мільйона євро для забезпечення проведення групового етапу в групі D на тлі чуток про те, що Ізраїль може відмовитися від своїх обов’язків щодо проведення через фінансові труднощі. І це при тому, що інші співгосподарі витратили від 600 тисяч до 2 мільйонів євро на організацію чемпіонату. Одним словом, євреї – і тут знайшли вигоду.
Чинний чемпіон: Італія.
Регламент: у змаганнях беруть участь 24 команди. 12 команд отримали прямі путівки на турнір, як господарі (4 команди), кращі команди минулого чемпіонату (7 команд. Мало бути 8, але мінус-404) та Україна у статусі wild-card. Решта 12 відібралися через кваліфікацію (сім переможців груп плюс 5/7 других місць).
Команди розділені на 4 групи по 6 команд. Всередині групи грають по круговій системі, після чого кращі 4 команди з кожної групи виходять до 1/8 фіналу. Далі – олімпійська система на вибування. В 1/8 та 1/4 фіналу представники групи А можуть пересіктися тільки з групою С (або зі своєю), а представники групи В – тільки з групою D (або зі своєю).
Передбачений матч за 3 місце.
Головні фаворити змагань:
Головні претенденти на перемогу – традиційно це Італія та Польща. Чинні чемпіони Європи та світу італійці та переможці цьогорічної Ліги націй поляки виглядають надпотужно і ніхто не здивується, якщо вони зустрінуться в фіналі.
Претенденти другого ешелону – Словенія та Франція. Віце-чемпіони двох останніх ЧЄ словенці та олімпійські чемпіони французи завжди можуть спіймати хвилю, підкріпивши її класною грою.
Претенденти третього ешелону – Сербія, Нідерланди, Туреччина. Із натяжкою, в цю групу можна додати і Болгарію (господарі) та Україну.
Де дивитися EuroVolley 2023:
Як і жіночий турнір, чоловічий широко покаже український Youtube-канал DIVISPORT та сайт Суспільне Спорт.
Україна
Як ми зіграли на минулому Євро-2021: вийшли з групи з третього місця та програли в 1/8 фіналу країні-404 (1-3). У групі програли Сербії та Польщі (обом по 0-3), та важко виграли у збірних Греції (3-2), Португалії (3-2) та Бельгії (3-1).
Кваліфікація Євро-2023: кваліфікацію наші хлопці не грали. Взагалі, на момент оголошення Ізраїлю співгосподарями Євро, офіційно ми не значилися серед учасників змагань. За результатами минулого ЧЄ ми не входили у кращу вісімку, яка проходила на цьогорічні змагання автоматично. Після дискваліфікації країни-агресора, їхнє місце мала посісти Туреччина, але їх зобов’язали грати у кваліфікації. А Україні дали слово, що місце у фінальних змаганнях для нас буде. Врешті-решт, після деяких хвилювань у ситуації невизначеності (про це говорив президент ФВУ Мельник), нам надали wild-card.
Світовий рейтинг: 13 місце світового рейтингу (199,81 бали). Найвищий рейтинг і місце з часів запровадження нової системи підрахунку рейтингу FIVB (з 1 січня 2019-го).
Розклад
30 серпня, 17:30 Словенія – Україна
31 серпня, 17:30 Україна – Хорватія
2 вересня, 20:30 Болгарія – Україна
4 вересня, 17:30 Україна – Фінляндія
5 вересня, 17:30 Іспанія – Україна
Добре, що стартуємо одразу з фаворитів групи – словенців. Ймовірна поразка не сильно вплине на розклад сил у групі (згадаймо наших дівчат і їхню поразку Сербії), а дасть змогу вкотитися у турнір. Ключовою має стати гра третього туру проти господарів болгар, перед якою буде день відпочинку. Ну і потенційно неприємний матч останнього туру, в якому можуть вирішуватися ключові питання.
Склад
Зв’язуючі: Юрій Синиця, Сергій Євстратов (Прометей);
Діагональні: Василь Тупчій (Барком-Кажани), Євгеній Кісілюк (Епіцентр-Подоляни);
Догравальники: Олег Плотницький (Перуджа, Італія), Ілля Ковальов, Віталій Кучер (обидва – Барком-Кажани), Тимофій Полуян (Мілон, Греція);
Центральні блокуючі: Юрій Семенюк, Дмитро Терьоменко (?) (Прометей), Владислав Щуров, Богдан Мазенко (обидва – Барком-Кажани);
Ліберо: Олександр Бойко (Прометей), Дмитро Канаєв (Барком-Кажани);
Головний тренер: Угіс Крастіньш
На жаль, в останньому контрольному матчі проти Польщу травмувався Дмитро Терьоменко. Це велика втрата для нашої збірної. Офіційної інформації про його відрахування із заявки поки немає, тож є невеликі сподівання, що Дмитро ще зможе відновитися хоча б до пізніх стадій. У старті ж на його позиції вийде талановитий, але дуже молодий Владислав Щуров. Великий шанс і виклик для гравця Барком-Кажанів.
Також відрахований із заявки Максим Дрозд. Він не грав за збірну в цьому році, хоча і був постійно з командою. У світлі травми Терьоменка, це також втрата. Причина не озвучується (травма, рівень гри), але замість нього вже довизваний Богдан Мазенко із Барком-Кажанів.
У решті, склад майже ідентичний тому, який грав на Челенджері. Віталій Щитков, якого відрахували перед останніми змаганнями, поза складом. Від того позиція пасуючого викликає занепокоєння. Юрій Синиця тримає пристойний рівень, але варіативності не залишилося на цій позиції.
По решті запитань особливих немає. Із тих, хто міг би підсилити збірну, спадають на думку імена Дмитра Вієцького та Яна Єрещенка. Але перший ще остаточно не відновився від травми, а другий, судячи з усього, не влаштовує тренерський штаб рівнем гри (хоча, як на мене, глибину на позиції догравальника додав би).
Основа у нас стабільна, за виключенням вимушеної заміни Терьоменка: звя’зуючий Синиця, діагональний Тупчій, догравальники Плотницький і Ковальов, центральні блокуючі Семенюк і Щуров, ліберо Бойко (хоча тут є конкуренція з боку Канаєва). На підсилення по ходу гри (хоча правильніше буде сказати «латання дірок», якщо хтось буде занадто випадати) Полуян, Кісілюк. Угіс Крастіньш не є великим любителем широкої (та і будь-якої) ротації. Хоча в останньому товариському матчі з поляками ці двоє та Щуров отримали великі хвилини і добре пободалися з фаворитами. А на подачі Кучера взагалі зробили ривок в 5 очок на тай-брейку (його б неприємний планер частіше використовувати нашому тренеру).
Основне навантаження в атаці все так же очікується від Плотницького та Тупчія. Хоча при достойному прийомі центральні можуть їх непогано розвантажити. Якраз покращення прийому ставив за мету наш тренер на останньому тренувальному зборі.
Контрольні матчі у серпні:
Останній збір наша команда проходила в Ризі, Таллінні та Варшаві. Зіграли три товариські матчі:
18.08 Естонія – Україна 3-2 (18:25, 25:23, 18:25, 25:15, 15:13)
19.08 Естонія – Україна 3-1 (25:22, 25:20, 21:25, 25:19)
26.08 Польща – Україна 3-2 (25:22, 24:26, 25:22, 29:31, 15:12)
І якщо поразка від Польщі в останньому контрольному матчі читалася (хоча по рахунку і непогано. Щоправда, словенці та італійці за тиждень до цього обіграли поляків 3-0 та 3-1, невідома яка там форма у сусідів), то дві поразки від естонців насторожують і наводять на певні думки. Зрозуміло, що Крастіньш грав широкою ротацією і все таке. Але це ж лише Естонія. Тож, постають питання: а чи не просіли наші хлопці фізично і чи все гаразд у роздягальні після скандалу з Федерацією перед Челенджером.
Ще насторожує, що знову програли обидві п’яті партії. Пам’ятаємо, що саме так ми програли обидві вирішальні гри туркам у Золотій лізі та Челенджері. Хоча з поляками ледь не зачепилися після провалу на старті партії (з 4:10 дотягнули до 11:12), як і в останній грі з Туреччиною.
Взагалі, матч з топовими хорошими сусідами додав оптимізму після непевних матчів з естонцями.
Будемо вірити, що більш показовим є «свіжіший» матч із поляками і сподіватися, що наші хлопці вкотяться в Євро і наберуть форму вже до вирішальних матчів у групі (другого-третього туру).
Розбирати гру нашої команди в рамках даного посту не бачу сенсу. Все ті ж гравці, все ті ж сильні і слабкі сторони. Задача – максимально проявити свої сильні сторони і, по можливості, пофіксити слабкі.
Україна виграла 7 з 8 матчів Золотої ліги та встановила вічний рекорд. Але треба ще багато працювати
Група, суперники
Україна потрапила до групи B, разом із Болгарією, Словенією, Фінляндією, Хорватією та Іспанією. Група у нас хоч і нелегка, але і не максимально складна. Із господарів ми отримали неприємних болгар. Так, це не Північна Македонія чи Ізраїль, але і далеко не Італія. Словенці нині топи, але і з ними можна боротися, якщо згадувати минулорічний ЧС. Решту (Хорватію, Фінляндію, Іспанію) ми зобов’язані обігрувати, якщо хочемо на щось претендувати.
Взагалі, правила жеребкування фінальної частини Євро досить цікаві.
По-перше, фіналісти минулого Євро розводилися по різних частинах сітки. Тож, Італія і Словенія не можуть пересіктися до фіналу (чи матчу за третє місце).
По-друге, кожен господар змагань мав право вибрати будь-яку (!) збірну собі в групу ще до початку жеребкування. Зазвичай, обирають або найбільш слабкого суперника, або сусіда, для залучення більшої кількості глядачів-туристів (скажімо, македонці обрали чорногорців, а італійці швейцарців). Але ніхто не забороняв і брати сильного суперника. Болгари обрали в нашу групу Фінляндію. І це добре, що не, скажімо, Туреччину чи Сербію.
Отже, група нормальна, робоча. А що із подальшою сіткою, якщо потрапимо до плей-оф? І тут для нас виглядає все досить перспективно. Ми НЕ потрапили в одну половину сітки (не можемо пересіктися з ними до півфіналу) із такими «монстрами», як Італія та Польща, а також дуже міцними Сербією та Нідерландами. Та і неприємні німці, бельгійці та чехи також там. У нашій же половині сітки найсильнішими суперниками виглядають Словенія, Франція та Туреччина (у тій групі і просто міцних-то команд більше немає). Тож, можлива зустріч із нашими старими знайомими турками (Золота ліга, Челенджер, історія з кваліфікацією). Ну і Франція не виглядає такою командою, яку не можна обігрувати, якщо ми зможемо показати свою найкращу гру. Тим паче, головна їхня зірка Ервін Нґапет їде на турнір із травмою і навряд чи зіграє на груповій стадії.
Словенія
Світовий рейтинг: 8 (284,58)
Євро-2021: 2 місце, програли у фіналі Італії (2-3)
Контрольні матчі в серпні:
10.08 Словенія – Єгипет 3-1
11.08 Словенія – Камерун 3-2
18.08 Польща – Словенія 0-3
19.08 Словенія – Італія 3-2
20.08 Словенія – Франція 1-3
(останні три матчі у рамках Кубку Ваґнера у Польщі)
Словенці у волейболі зараз на величезному підйомі. Вже можна сміливо їх ставити у топ-3-4 Європи. Причому, і з мегатопами вони борються по-справжньому. На тому ж турнірі пам’яті Губерта Ваґнера обіграли і поляків, і італійців.
Результати до балканців прийшли з 2019-го року, коли вони посіли друге місце на чемпіонаті Європи і виграли Челенджер, потрапивши у Лігу націй. За останні роки було ще одне віце-чемпіонство Європи, четверте місце на минулорічному чемпіонаті світу, півфінал Ліги націй.
Все це команда демонструє, по суті, одним складом. Що цікаво, жоден з гравців не грає в лідерах клубного європейського волейболу, але в хороших міцних середнячках. Але коли збираються разом у збірній, то показують свою найкращу гру.
Починаючи з 2019-го року, склад команди майже не змінився. На провідних ролях все ті ж догравальники Тіне Урнаут і Клемен Чебуль, центральні блокуючі Ален Паєнк і Ян Козамєрнік, пасуючий Ґреґор Ропрет, ліберо Яні Ковачич. Дехто з них вже поважного віку (Урнаут, Паєнк), але рівень ще тримають. А тут ще додався молодий діагональний Рок Можич, який дозволив Чебулю повернутися на рідну позицію догравальника (хоча і для самого Рока позиція догравальника природня, тож тренер, часом, їх тасує на діагоналі).
Словенія – команда без слабких місць, збалансована і в нападі, і в захисті. Єдина їхня справжня вада – коротка лава. І якщо у когось із лідерів не піде гра, то це може бути проблемою. Підсилити може хіба що перевірений Зіґа Штерн.
Цьогоріч вони грали в Лізі націй та Кубку Ваґнера. В ЛН достойно пройшли груповий етап із результатом 8-4, але в 1/4 фіналу без шансів програли японцям (0-3), які зараз переживають волейбольний бум. На Кубку ж Ваґнера посіли друге місце. Саме лише запрошення на цей представницький (хоч і товариський) турнір – це таке собі визнання від волейбольної еліти. А тут ще балканці до останнього боролися за перше місце, обігравши і поляків, і італійців. Коли вже перемога була майже в кишені, несподівано програли французам і дозволили забрати Кубок італійцям.
Отож, топи топами, але грати з ними можна. Достатньо передивитися нещодавню гру 1/4 фіналу ЧС Словенія – Україна, щоб зрозуміти, чого потрібно чекати. Тоді ми поборолися добре, і за відсутності словенських трибун у наших хлопців можуть з’явитися шанси. Але для цього потрібно показувати свій максимум.
Болгарія
Світовий рейтинг: 30 (132,72)
Євро-2021: програли в 1/8 фіналу Німеччині (1-3)
Контрольні матчі в серпні:
10.08 Болгарія – Бельгія 3-2
12.08 Болгарія – Бельгія 4-0
Болгарія – волейбольна країна. І нехай мегауспіхів у них не було (золота ЧС, ЧЄ або ОІ. Срібла-бронзи достатньо), вони постійно знаходяться у кагорті міцних команд, які можуть боротися з усіма.
У новітній історії підйом болгарського чоловічого волейболу припав на середину 00-х-10х, коли в країні з’явилася мегазірка Матей Казійськи. Тоді стали можливими і медалі ЧЄ та ЧС, півфінал ОІ. Але зараз Матею вже майже 39 років і на Євро-2023 він грати не буде. Хоча бажання у нього було, і тренерський штаб до останнього залишав двері відкритими. Та довгий і напружений попередній сезон дався взнаки (Трентіно Казійськи виграли італійський фінал плей-оф у п’ятиматчевому протистоянні з Лубе), тож Матей взяв час на відпочинок. І це втрата для Болгарії.
Та у болгарів підростає нове молоде покоління дуже сильних гравців. На молодіжному рівні вони зараз поступаються хіба що італійцям та іранцям. Цього літа вибороли бронзу ЧС U-21 та п’яте місце U-17. У цих командах вже яскраво сяють такі діаманти, як 16-річний універсал Сімеон Ніколов чи 19-річний Александар Ніколов (вже основний гравець віце-чемпіона Італії Лубе).
Болгари зараз дуже низько у рейтингу, зміна поколінь проходить важко на дорослому рівні. Але причиною цьому невдалі виступи в дуже статусних турнірах чемпіонату світу та Ліги націй. На минулорічному ЧС болгари посіли останнє місце в групі із Польщею, США та Мексикою. А в цьогорічній ЛН здобули лише 2 перемоги у 12 матчах, дивом врятувавшися від вильоту. Мають за це подякувати американцям, які не видали візи основному складу іранців і дали змогу виграти болгарам ключову гру 3-2.
Та не все так однозначно щодо ЛН. Болгарія почала дуже потужно: Китаю-то програли 2-3, але потім винесли Словенію 3-0, ледь не обіграли Польщу 2-3. А потім протягом всього турніру не могли зібрати оптимальний склад (того ж Алекса Ніколова постійно дьоргали у молодіжні команди).
Щодо складу… На домашній чемпіонат Європи болгари збирають всіх найсильніших (окрім вищезгаданого Казійськи). Лідерами колективу є догравальник Александар Ніколов та статусний діагональний Цвєтан Соколов. У складних ситуаціях можуть добре зіграти молоді догравальники Аспарух Аспарухов і Мартін Атанасов, ще один діагональний Дімітар Дімітров. Непоганий пасуючий Ґеорґі Сеґанов. Словом, колектив у болгар дуже непоганий, який здатен видати перфоманс. Особливо, перед власними трибунами.
Матч із болгарами може стати для нас ключовим. По-перше, друге місце в нашій групі майже гарантує непотрапляння в 1/8 фіналу на Францію/Туреччину. По-друге, дуже небажано їм програвати в плані рейтингу. Оскільки Болгарія в рейтингу досить низько, програш може сильно ускладнити нашу боротьбу за добір на ОІ. Ну і по-третє, хотілося б обіграти проросійську команду. Після 24.02 чимало їхніх провідних гравців або продовжують грати в країні-404 (Соколов, Атанасов), або ж переходять вже зараз (Аспарухов).
У розширеному списку збірної Болгарії був і добре нам знайомий Ніколай Пенчев, який останній рік провів в Україні за Епіцентр-Подолян. Але судячи з усього, у фінальну заявку він не потрапив.
Фінляндія
Світовий рейтинг: 22 (148,88)
Євро-2021: програли в 1/8 фіналу Польщі (0-3). Хоча в групі обіграли Туреччину (3-2) та взяли по одному сету у Нідерландів та країни-404
Контрольні матчі в серпні:
11.08 Фінляндія – Німеччина 1-3
11.08 Фінляндія – Німеччина 0-3
Фіни – міцний європейський середняк. Зірок з неба не хватають, але спробуй недооціни – отримаєш по зубах. Певний клас у них наявний (просто так турків не обіграєш, як фіни на минулому Євро). Кваліфікацію пройшли без проблем, по двічі обігравши латвійців та австрійців (хоча віддали 4 сети в сумі). Цьогоріч грали в Золотій лізі і посіли друге місце у своїй групі (двічі обіграли естонців, раз словаків, і двічі програли чехам). Обігрувати ми їх зобов’язані, але треба бути обережними, щоб не вийшло, як з естонцями у товариських матчах.
Хорватія
Світовий рейтинг: 32 (128,79)
Євро-2021: Програли в 1/8 фіналу Словенії (1-3)
Контрольні матчі в серпні:
23.08 Хорватія – Данія 3-0
10.08 Словенія – Азербайджан 2-3
Хорвати виглядають найбільш небезпечним суперником, якщо не враховувати Словенію і Болгарію. Цю команду ми знаємо досконало: за останні півтора роки зіграли 6 матчів. Здебільшого перемагали, але і пам’ятаємо минулорічну поразку у матчі за 3 місце Золотої ліги. Та і цьогорічний півфінал ЗЛ був складним. З поверненням у склад основного діагонального Петара Джирлича, хорвати виглядають небезпечно. Враховуючи, що гратимемо з ними у другому турі (одразу після Словенії, а хорвати після фінів), тиск на наших хлопців буде великим. Буде дуже важкий і важливий матч.
Іспанія
Світовий рейтинг: 33 (126,98)
Євро-2021: посіли передостаннє місце в групі і не пройшли в плей-оф.
Контрольні матчі в серпні:
18.08 Іспанія – Португалія 3-0
Іспанці – «темна» конячка нашої групи. Цьогоріч вони не брали участі у Золотій чи Срібній лізі, не грали ніяких офіційних турнірів. У минулому році піренейці були з нами в одній групі Золотої ліги (програли 0-3 і 1-3). Кваліфікацію на Євро-2023 восени пройшли досить впевнено, вигравши всі матчі групи (у Словаччини, Угорщини та Грузії), програвши лише три сети. Обігрувати їх треба обов’язково, але і треба бути уважними. Гадаю, до останнього туру інформації про них вже буде вдосталь, тож тренерський штаб має відповідним чином налаштувати.
Що там з рейтингом?
Нагадую, що ми ще претендуємо на потрапляння на Олімпійські ігри-2024 по рейтинговому добору, у разі непроходу через пряму кваліфікацію (це буде важко, враховуючи дуже сильну групу з італійцями та бразильцями). Хто захоче – почитайте докладний розбір. Якщо коротко, то на Євро варто вболівати проти турків та нідерландців. Ну і, само собою, за українців!
Що там з рейтингом у волейболі? ПРОТИ кого вболівати на Євро і кваліфікації ОІ?
Прогноз
Невихід із групи буде розцінений як повний провал.
Вихід із групи – програма-мінімум. 1/8 фіналу вважатиметься топтанням на місці, мінімально прийнятним, хоча і слабким, результатом.
1/4 – бажана для нас стадія. Враховуючи сітку плей-оф, це цілком реально. Тобто, у зв’язці Болгарія-Туреччина треба обіграти одного із них.
Для більшого треба буде обігрувати когось із топів нашої половини (Словенія, Франція). Не сказати, що це щось із області фантастики, але потрібна буде удача і максимальний рівень гри. А чи буде він у нас – це питання, яке залишається відкритим.
Прогноз автора – 1/4 фіналу.
У будь-якому випадку, будемо вірити в наших волейболістів і побажаємо їм удачі та гарної гри. На радість усім нам.
Discussion about this post